Kosmetyka aut
Pierwsze polskie forum o Auto Detailing'u

Tapicerka i skóra - Czym usunąć gumę do żucia ?

pioter - 2 Sierpień 2010, 19:57
Temat postu: Czym usunąć gumę do żucia ?
Witam
Jak w temacie - czym usunąć gumę do żucia z wykładziny i z dywanika ? Podejrzewam że jest już z pół roku i mocno siedzi między włoskami .

BiLu - 2 Sierpień 2010, 20:01

zamrozić i wykruszyć - mnie tak kiedyś udało się załatwić taką "niespodziankę"
Arekkaz - 2 Sierpień 2010, 20:07

Polej wrzątkiem i guma zmięknie później szmatką wytrzyj i po sprawie
Jest też opcja zamrozić sprayem dla sportowców na stłuczenia zamraża do -70C ale tego nie sprawdzałem

Szachi - 2 Sierpień 2010, 20:10

Arekkaz, to chyba już lepiej sprężone powietrze i używać do góry nogami ;)
lakikwap - 2 Sierpień 2010, 20:18

ja usuwałem kiedyś ze spodni dżinsowych różnymiiii metodami a tylko 1 pomogła. Polanie taką oliwką tłustą dla dzieci do ciała. Guma sie po chwili zrobiła taka bardzo krucha, rozpadła sie w pył i odpadła przy małym szorowaniu, później tłusta plama sie wyprała bezproblemu spodnie jak nówki, żadnego śladu po gumie.
pioter - 2 Sierpień 2010, 20:31

Autko mam dostać do szorowania dopiero w sobotę więc może uda się poszukać czegoś do zamrożenia do soboty . Najłatwiej będzie z dywanikiem bo można go wyjąć i eksperymentować na stole ale na wykładzinie jest też sporo i mocno siedzi.
Aleksander009 - 3 Sierpień 2010, 00:13

uważaj z zamrażaczem np- dla sportowców bo czasem zawierają chlor
stormsystem - 3 Sierpień 2010, 12:18

Jak wyżej - są specjalistyczne zamrażacze , ale tak domowym sposobem to proponuję benzynę ekstrakcyjną . Nawilżyć gumę i okolice , szczotką wydrapać ...Ale uwaga benzyna ma właściwości czyszczące , więc powinieneś rozprowadzić ją po całej powierzchni podłogi
czarl100n - 3 Sierpień 2010, 14:12

spróbuj chu-sol firmy concept :)
Anutella - 3 Sierpień 2010, 16:48

Wczoraj pokazywali na kanale "4" w programie "Galileusz". Trzeba przyłożyć woreczek z lodem do gumy, potrzymać 10 minut i guma lekko odchodzi. Krytykowali jednocześnie metodę rozgrzewania, bo guma się maże i brudzi jeszcze bardziej. :idea:
mutra - 4 Sierpień 2010, 08:03

Zamrażanie jest lepsze do np. spodni, bo możesz wsadzić je do zamrażalnika i wykruszyć gumę.
Na tapicerce możesz użyć sprayu do ochładzania (w mechanice się go używa do schładzania po spawaniu i lutowaniu) Kilka firm ma też dedykowane preparaty specjalnie do gum .

http://czystaprzyszlosc.p...&products_id=40

Ten powyżej to tylko przykład, środki tego typu ma w ofercie każda firma produkująca chemię do profesjonalnego czyszczenia.

lakikwap - 4 Sierpień 2010, 13:34

mi nic zamrażanie niepomogło a próbowałem i lodem i do zamrażalki i dopiero olejek pomógł.
stormsystem - 4 Sierpień 2010, 17:44

Pewnie kolega lakikwap ma rację , ale oleiste ( tłuste ) zabrudzenia wykładziny podłogowej można zneutralizować starą , poczciwą benzyną ekstrakcyjną . Więc po co nad rzucać sobie pracy ? To babciny , sprawdzony sposób , który nawet potwierdził się u Niemca w firmie dawno temu .
pioter - 4 Sierpień 2010, 18:30

Benzyna ekstrakcyjna nie odbarwi wykładziny i dywaników?
lakikwap - 5 Sierpień 2010, 01:13

kurcze to sam niewiem :/
muzycom - 5 Sierpień 2010, 09:20

Benzyna nie powinna odbarwić materiału. Wiadomo jednak, ze najpierw zawsze trzeba przeprowadzić próbę. Zwykle słyszę opinie o odbarwieniach, od ludzi, którzy usuwają benzyną plamy z tłuszczu. Po potraktowaniu plamy materiał w tym miejscu robi się natychmiast jaśniejszy.

Zamrażanie jest dobrą metodą, ale jeśli ktoś już coś z gumą robił: na przykład potraktował ja rozpuszczalnikiem, albo jest "wtarta" w włókna, to będzie kłopot. Wtedy trzeba rozpuścić i mozolnie zeskrobać z tapicerki. Lepiej zlecić to specjaliście.

stormsystem - 5 Sierpień 2010, 10:52

muzycom napisał/a:
Zwykle słyszę opinie o odbarwieniach, od ludzi, którzy usuwają benzyną plamy z tłuszczu. Po potraktowaniu plamy materiał w tym miejscu robi się natychmiast jaśniejszy.
Zwykle , te jaśniejsze plamy są po samym oleju ( tłuszczu ). Benza jest neutralna , ale oczywiście potwierdzam - sprawdzamy czy materiał ją przyjmie bez problema.
muzycom - 5 Sierpień 2010, 11:03

Cytat:
Zwykle , te jaśniejsze plamy są po samym oleju ( tłuszczu ).

Dokładnie. Stąd się bierze obiegowa opinia o benzynie.

rychu - 5 Sierpień 2010, 16:39

Podobno dobrze gumę usuwa AutoGlym Tar Remover.
pioter - 13 Sierpień 2010, 21:18

Dzisiaj dotarło autko z pechową gumą do żucia w dywaniku i wykładzinie . I tak jak napisał BiLu : pomogło zamrożenie i potem pięknie się guma wykruszyła - nie ma śladu . :good:
Roman - 20 Sierpień 2010, 16:07

zamrozenie zdecydowanie jest najlepszym rozwiazaniem... jak ktos ma problem z guma na tekstylijach to polecam cuchy lod :good: (twutlenek wegla) co prawda mrozi do -32 c ale to wystarcza aby zamrozic gume

[ Dodano: 20 Sierpień 2010, 16:10 ]
rychu napisał/a:
Podobno dobrze gumę usuwa AutoGlym Tar Remover.

moze i usuwa ten tar remover , ale co z odbarwieniem tkaniny ? nie polecałbym tego sriodka :acute:

Kamil - 20 Sierpień 2010, 20:45

Zabig jaki przeprowadzali w klubie w ktorym kiedys pracowal wygladal tak. Na gumie kladlo sie kostke lodu i czekalo kilka inut, potem sie ja wykruszalo
kanar - 21 Sierpień 2010, 10:25

Ja nakładam kroplę master gela (może być każdy inny środek redukujący czyli naturalny rozpuszczalnik) i wszystko wypłukuje się podczas ektstrakcji.
Arekkaz - 22 Sierpień 2010, 17:35

Bardzo skuteczny środek do usuwania gumy http://prostoiczysto.pl/index.php?pr=14
Działa na zasadzie zamrażania.

Łukasz - 22 Sierpień 2010, 17:42

Arekkaz napisał/a:
Bardzo skuteczny środek do usuwania gumy http://prostoiczysto.pl/index.php?pr=14
Działa na zasadzie zamrażania.

Równie dobrze można kupić zwykłe sprężone powietrze w butelce, odwrócić ją i psikać - funkcja zamrażania gratis :P

matgym - 25 Sierpień 2010, 17:15

Czy w przypadku skory sprawdza sie taka sama metoda? :)
fzero - 26 Sierpień 2010, 11:55

lakikwap napisał/a:
ja usuwałem kiedyś ze spodni dżinsowych różnymiiii metodami a tylko 1 pomogła. Polanie taką oliwką tłustą dla dzieci do ciała. Guma sie po chwili zrobiła taka bardzo krucha, rozpadła sie w pył i odpadła przy małym szorowaniu, później tłusta plama sie wyprała bezproblemu spodnie jak nówki, żadnego śladu po gumie.

Dokladnie, rowniez polecam oliwke "bambino":)

Halka - 6 Październik 2010, 17:03
Temat postu: Guma i inne plemy skóra i materiał
Słuchajcie uważnie czytam wasze tematy nie mogę znaleźć nic na rdzę ,ale jedno wam powiem .
Po woli mój mąż ściąga autka z francji i jak byście nie wiedzieli to oczywiście ja sprzątam środeczki i piorę tapicerki .
Gwarantuję wam 100% pewności gumy , wino, krew ,smary , ślady po oponach i inne oprócz wgryzionej rdzy załatwicie za pomocą SA8 firmy Amway .
Też nie wieżyłam ze ten preparat wyciągnie gumę ale wystarczy spsikać poczekać z 3 min i guma wyłazi bez problemu .Preparat najtanie kupicie od sprzedawcy na allegro http://allegro.pl/show_us....php?uid=581070
ODPLAMIACZ AMWAY SA8 Pre Wash
wystarczy wam na rok,akupuje od niego bo po 2 dniach w domu i najtaniej

maestro00 - 6 Październik 2010, 17:19

Z tanich, ogólnie dostępnych środków na rdzę idealnie nadaje się cola lub cola+folia aluminiowa.
Poza tym prawie każda pasta do chromu się nadaje.

Halka - 8 Październik 2010, 10:32

Wielkie dzięki skorzystam napewno z rady
spons - 8 Październik 2010, 10:42

maestro00 napisał/a:
lub cola+folia aluminiowa.
Poza tym prawie każda pasta do chromu się nadaje.

Mozesz rozwinac? :o

wojtek1788 - 26 Październik 2010, 00:05

tersus sr201megagel szpileczka i nie ma gumy:)
Halka - 26 Październik 2010, 13:12

wojtek1788 napisał/a:
tersus sr201megagel szpileczka i nie ma gumy:)

Ale jaki koszt według Amway ?

kojak - 26 Październik 2010, 17:49

Ja kiedyś ściągnęłem sobie gume żelazkiem przez szmatke. Kładzie się szmatke na gume, nagrzanym żelazkiem chwilke"prasuje" w miejscu gdzie jest guma i elegancko odchodzi("wchłania" się w szmatke). I po gumie u mnie nie został żaden ślad. :)
Halka - 26 Październik 2010, 18:01

Gorzej jak guma lepiej sie wchłonie w tapicerkę niż w szmatkę co wtedy?
timur - 26 Październik 2010, 19:33

ja stosuje srodek karchera rm 769(dzisiaj wlasnie mialem taki problem z kanapa na ktorej była rozmazana guma),zeszło ładnie i na to wypłukałem ekstrakcja-kiedys miałem na spróbowanie odtłuszczacz MEGLIO i on tez bardzo dobrze rozpuszczal gume(idealny tez do czyszczenia plastików-zastepstwie APC)
kojak - 27 Październik 2010, 15:21

Nie wiem co wtedy i nie wiem jak to trzeba zrobic,żeby wchłonęła w tapicerkę. Mi udało się zrobic tak,że weszła w szmatke. :)
Halka - 27 Październik 2010, 16:04

Ja już pisałam o tym ten środek Amway usuwa gumy bez problemu jak znajdziecie sobie u tego SPRZEDAWCY macie pewność że nie podróba .
Ja miałam nawet gumy w pasach lub inne plamy dla mnie to jest rewelacja koszt koło 20 paru złotych .
Ja też próbowałam i żelazka i innych wymyślnych preparatów ----- szkoda nerwów ,tak jak żelazkiem ze sztucznego materiału lub tapicerki wyciągnąć .
W Polsce też to można kupić u jakiegoś przedstawiciela ale teraz pokazało się dużo podróbek z Chin a cena w Amway polska jest straszna

albercik - 16 Kwiecień 2012, 12:45
Temat postu: plama po gumie na fotelu pasazera
Nie moge znalezc mojego poprzedniego postu wiec wkleje zdjecie w nowym.

A wiec mam na fotelu porzadna plame go gume do żucia.
Ma ktos pomysl czym to wyeliminować?

[ Komentarz dodany przez: rychu: 16 Kwiecień 2012, 16:12 ]
Oczywiście tak ciężko użyć funkcji szukaj, najlepiej założyć nowy temat!

Wielkie uklony dla ciebie rychu , ze czuwasz niczym zomo w stanie wojennym...

Marian_K - 16 Kwiecień 2012, 12:55

Spróbuj delikatnie zmywaczem do paznokci. U mnie (trochę mniejsza plama była) wyszło idealnie.

Pozdrawiam!

lukwawa - 16 Kwiecień 2012, 13:01

Usuwałem gumę ze skórzanej tapicerki ValetPro Tar&Glue Removerem a później to miejsce doczyszczałem Colourlockiem Starkiem. Zapewne po usunięciu samej gumy będziesz musiał przeprać ekstrakcyjnie to miejsce, żeby oddesać wszystko co wsiąknęło w fotel.
Ktoś mi kiedyś podpowiadał, że da się to usunąć też zamrażając gumę sprężonym powietrzem uzywanym do czyszczenia np. klawiatur ale nie wiem czy to nie jakaś bajka powielana w "maglu"

jackill - 16 Kwiecień 2012, 13:11

Z jeansów gumę usuwałem wrzątkiem. Po polaniu wrzątkiem przestaje się lepić i ciągnąć, można ją wtedy szczoteczką usunąć. Patent z zamrażaniem u mnie nie działał.
Marian_K - 16 Kwiecień 2012, 15:35

U mnie zamrażanie i wrzątek nie dawały efektu. Zmywacz załatwił sprawę w kilkanaście sekund ;)

Pozdrawiam!

osha - 16 Kwiecień 2012, 16:06

Nie testowałem na tapicerce samochodowej, ale z dywanu /nie bardzo włochatego/ zeszło parą (myjką parową)
patrizio1985 - 17 Kwiecień 2012, 08:59

Miałem kiedyś przypadek gumy do żucia, wtartej w dywanik, wdeptanej nawet, starej, już czarnej, masakra po prostu.

Pomógł mi VP T&G w rozcieńczeniu 1:1 z wodą destylowaną.

Spryskałem dwukrotnie i po kilku minutach odkurzaczem ekstrakcyjnym zeszło.

Dark Knight - 17 Kwiecień 2012, 09:01

Polecam PROCHEM Chewing Gum Remover
Sigmo - 21 Kwiecień 2012, 12:04

Chemspec liqua gel. Profesjonalny produkt do usuwania gumy i nie tylko. Usuwa rowniez zywice, kleje itp. najwaznejsze ze jest to produkt bezpieczny poniewaz chemspec to firma specializujaca sie w praniu talicerek xywanow i wykladzin. Jest tylko jeden problem. Trzeba sprowadzac zza granicy
stalchem - 13 Maj 2012, 11:05
Temat postu: Prochem Chewing Gum Remover
Środek sprawdzony przez wielu doświadczonych użytkowników, nie znam przypadku, aby się nie sprawdził, dla zainteresowanych zawsze w naszej ofercie na allegro nick: Stalchem133, przy powołaniu się na to forum, rabat 5% Chewing Gum Remover
Swoop - 13 Maj 2012, 11:41

Najlepszym sposobem na usunięcie gumy jest jej zamrożenie. Kupujecie choćby zwykły spray dla sportowców albo sprężone powietrze i spiskujecie gumę do zamrożenia. Później spokojnie odrywacie, a resztę delikatnie wyskrobać nożykiem
bielek - 28 Maj 2012, 10:23

Roztartą gumę usuwam hard spotterem marki tersus użytym zgodnie z instrukcją potem płukanko ekstraktorem i nie ma śladu
kupusso - 28 Maj 2012, 12:28

SR 201 też usuwa gumę do żucia.
adriano - 28 Maj 2012, 14:03

Swoop napisał/a:
Najlepszym sposobem na usunięcie gumy jest jej zamrożenie. Kupujecie choćby zwykły spray dla sportowców albo sprężone powietrze i spiskujecie gumę do zamrożenia. Później spokojnie odrywacie, a resztę delikatnie wyskrobać nożykiem

dokladnie tak- albo zamrazamy albo stosujemy dedykowane srodki do usuwania gum, tego wyzej wspomnianego akurat nie znam. po calym procesie warto przeplukac ekstraktorem.

danielek. - 28 Maj 2012, 19:31

Usuwałem ostatnio wgniecioną gumę w welurowy dywanik,zamroziłem i odeszła bez najmniejszego problemu.
piotr-gdansk - 21 Lipiec 2012, 18:30

karcher rm 769 dobrze sobie radzi z gumą ,lepiej niż żel tersusa
Ebenem - 21 Lipiec 2012, 21:50

Polecam orange-power z Koch-Chemie dobrze zmoczyc odczekac chwile i przeszczotkowac a potem przeprac.
Carpet - 1 Maj 2013, 11:44

Polecam Chemspec Liqua Gel - przepięknie cytrusowo pachnie, świetnie rozpuszcza gumę, plastelinę, smołę, wszelkie kleje itp. Jeden z moich ulubionych produktów Chemspeca
Sigmo - 22 Maj 2013, 07:55

Carpet napisał/a:
Polecam Chemspec Liqua Gel - przepięknie cytrusowo pachnie, świetnie rozpuszcza gumę, plastelinę, smołę, wszelkie kleje itp. Jeden z moich ulubionych produktów Chemspeca

Kolego Carpet weź mi powiedz gdzie Ty tego Liqua Gel kupujesz ? W Polsce ?

damian87 - 22 Maj 2013, 10:12

kolega Carpet sprzedaje :D
Sigmo - 22 Maj 2013, 10:32

O kurcze faktycznie . Wreszcie ktoś sprzedaje Chemspeca :) Zamówimy coś na próbe. Zobaczymy czy oryginalne :)
biznes365 - 22 Maj 2013, 11:45

danielek. napisał/a:
Usuwałem ostatnio wgniecioną gumę w welurowy dywanik,zamroziłem i odeszła bez najmniejszego problemu.

+1 Ja również zamroziłem takim aerozolem dla sportowców przy kontuzjach.

damian87 - 22 Maj 2013, 12:12

na tapicerce można delikatnie podziurawić gumę widelcem lub gwoździem dla lepszej penetracji zamrażacza. Też używałem w areozolu chyba Profchemu ale raczej każda poważana firma z chemią ma coś do gum.
KamilSramil - 22 Maj 2013, 16:18

Kiedys szukalem jak usunac ze spodni i znalazlem 2 szkoly:
- zamrazanie i kruszenie
- goraca woda + szczoteczka do zebow (podobno sklad gumy przez lata zmienial sie na tyle, ze goraca woda zaczela sie lepiej sprawdzac)

Z jeans'ow zeszło: wrzatek + szczoteczka, 20sek i po problemie

slawol15 - 22 Maj 2013, 19:19

polecam to:
http://www.all4auto.pl/co...zucia-p788.html
używam innych produktów tej firmy i nigdy mnie nie zawiodły 8-)
pozdrawiam